WYSZUKAJ

Caterina sponsorem wystawy w Muzeum Narodowym!

Caterina sponsorem wystawy w Muzeum Narodowym!

Marka Caterina została sponsorem wystawy „Modna i już! Moda w PRL”, którą można podziwiać w krakowskim Muzeum Narodowym i która odwiedzi również Wrocław! Na tą cieszącą się olbrzymią popularnością wystawą, będziemy mieli wyjątkowe zaproszenia!

Wystawa odzwierciedla niepowtarzalny charakter mody kolejnych powojennych dekad. Pokazujemy zarówno ubiory zwyczajne, codzienne, jak i kreacje wybitnych projektantów, którym przyszło pracować w Polsce lat 1945–1989.

EXHIBITION

Wystawa organizowana wspólnie przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe we Wrocławiu pokazuje, jak trudne i ważne było bycie modną w PRL-u. Świat mody był dla kobiet miejscem ucieczki przed nieprzychylną rzeczywistością komunistycznego państwa. Polki z determinacją podążały za modą, a inspiracje starały się czerpać przede wszystkim z Zachodu. Kobieta chciała być „modna i już!”, chociaż w szarej rzeczywistości pustych półek sklepowych nie było to łatwe. Dziesiątki ubiorów zgromadzonych na wystawie dowodzą kreatywności i przedsiębiorczości mieszkanek Polski Ludowej. Dzisiaj te dwie cechy kojarzą się przede wszystkim z businesswomen lub celebrytkami, tymczasem nasze mamy i babki musiały się nimi wykazywać na co dzień.

Dzisiejsze zabawy w duchu „oldskulowym” i eksperymenty ze stylem vintage wprowadzają obiekty z tamtej przeszłości do bieżącego krwiobiegu mody i nadają im aktualne znaczenia.

Różnorodność ubiorów pokazanych na wystawie „Modna i już! Moda w PRL” jest tak wielka, że współczesne modne kobiety będą mogły pełnymi garściami czerpać z pomysłów swoich starszych koleżanek. Na dowód tego najciekawsze kreacje prezentujemy we współczesnych stylizacjach na fotografiach stworzonych przez zespół Pracowni Fotograficznej MNK pod kierownictwem Jacka Świderskiego.

Kuratorzy: Joanna Regina Kowalska (MNK),
Małgorzata Możdżyńska-Nawotka (MNWr)
Koordynator: Olga Jaros
Aranżacja: Elżbieta Szurpicka

Zobacz także: